Czy wiesz, że wiele produktów, które jemy nie ma praktycznie żadnych wartości odżywczych, a te, które uznajemy za mało wartościowe często są skarbnicami odżywczymi? Obalimy dziś wiele mitów.
Wiele razy czytałem, że jakiś produkt jest skarbnicą wartości odżywczych, a gdy sprawdzałem dokładnie jego wartości odżywcze, okazywało się, że to tylko dobry PR. Wziąłem więc na tapet kilkaset najpopularniejszych produktów. Dziś tekst, który pomoże Ci rozprawić się z wieloma mitami, takimi jak np. „jajka, to najwspanialszy dar natury”.
Czym jest gęstość odżywcza?
Pokazuje ona jak duże jest zagęszczenie składników odżywczych w danym produkcie. Pokazuje, jak dużo witamin, składników mineralnych oraz innych składników odżywczych przypada na 1 kcal produktu.
2000 kcal dziennie – na co je wydasz?
Wyobraź sobie, że masz do wydania każdego dnia 2000 zł. Możesz wydać je na mało znaczące rzeczy, które przyniosą Ci np. jedynie chwilową przyjemność, a możesz wydać je na rzeczy wartościowe, z których będziesz czerpać korzyści przez długi czas. Podobnie jest z kaloriami: masz do zagospodarowania dziennie np. 2000 kcal. Najbardziej opłaca Ci się wymienić je na pokarmy, które w każdej kalorii będą miały najwięcej wartości odżywczych i będą najlepiej wspierały Twoje zdrowie długoterminowo.
To właśnie pokazuje gęstość odżywcza. Mówi nam o tym, ile witamin, minerałów i innych składników odżywczych znajduje się w 2000 kcal produktu.
Dla jeszcze większej wygody, gęstość odżywcza przedstawia wartości odżywcze w odniesieniu do dziennego zapotrzebowania na nie.
Przykładowo, gęstość odżywcza kaszy manny wynosi 55% – oznacza to, że zjadając jej 2000 kcal, dostarczysz sobie średnio 55% dziennej dawki wszystkich wartości odżywczych, w tym wypadku 65% dziennej dawki witaminy B5, 44% witaminy B6, 85% magnezu, 56% cynku itd. – 55% to średnia (ucinana) z 22 niezbędnych witamin i minerałów oraz białka, błonnika, węglowodanów i niezbędnych kwasów tłuszczowych.
Oleje – 0%
Średnia gęstość odżywcza olejów to… 0%. Oleje budzą chyba najwięcej kontrowersji. Przyzwyczailiśmy się, że są nieodłącznym elementem diety i uznajemy je za bardzo wartościowe. Dane liczbowe są jednak nieubłagalne dla olejów. Prawda jest taka, że są niemal całkowicie pozbawione wartości odżywczych, a jedyne, co w sobie mają to tłuszcze.
Nie oznacza to, że musimy całkowicie z nich rezygnować. Sami dodajemy je do potraw jako element smakowy – lecz aby z nimi nie przesadzać, dodajemy w przepisach maks. 1 łyżeczkę oleju na 1 porcję potrawy. Więcej o olejach przeczytasz w tekście: Oleje, największa dietetyczna pomyłka ostatnich lat.
Słodziki – 1%
To jak duży wpływ na wartości odżywcze ma dodawanie słodzików, pokazuje np. gorzka czekolada. Mimo, że jest skład to głównie kakao, które jest superfoodem, to jej gęstość odżywcza wynosi jedynie 55%… czyli niewiele więcej, niż większość innych „słodkości”.
Smarowidła
W dyskusji: czy lepsza jest margaryna czy masło, najlepszą odpowiedzią jest: ani to, ani to. Zarówno margaryny, jak i masło mają praktycznie minimalną ilość wartości odżywczych. Zamiast nich, smaruj kanapki awokado, którego gęstość odżywcza to 128% – awokado zawiera te same tłuszcze, w które bogata jest oliwa, a dodatkowo jest bogate w witaminy i składniki minerlane.
Zboża oczyszczone – 52%
Może Cię tu zaskoczyć kasza kuskus, która jest w rzeczywistości białym makaronem, uformowanym w kształt kaszy. Więcej o tym przeczytasz w tekście: 5 produktów uznawanych za zdrowe, które mają wyjątkowo mało wartości odżywczych.
Jaja kurze – 144%
Wbrew opinii, że jajka to wyjątkowy cud natury, są raczej w środku stawki. Warto też dodać, że obecnie instytucje naukowe zajmujące się chorobami serca, takie jak American Heart Association zalecają spożywanie maks. 1 jajka dziennie, ze względu na bardzo wysoką zawartość cholesterolu.
Przyprawy – 226%
Przyprawy to dość specyficzna grupa – są tu bardzo różne produkty o całkowicie różnych składzie – zupełnie inaczej niż w przypadku innych grup. Konkluzja jest jednak jedna – warto dodawać przyprawy, bo są bardzo wartościowe i nawet mała ich ilość dodaje do naszej diety wiele dobrego.
Grzyby – 445%
Wiele razy słyszałem, że grzyby są smaczne, ale niestety nie mają wartości odżywczych. Nic bardziej mylnego! Więcej o grzybach przeczytasz w tekście: Czy grzyby są zdrowe?
Zanurz się głębiej w temacie!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z naszymi książkami 🙂
Więcej o gęstości odżywczej oraz o tym, jak bilansować dietę, przeczytasz w mojej książce . Wpis ten jest małym wycinkiem z całej książki.
Jeśli chcesz gotowe rozwiązanie, zapraszam Cię po nasze . Jadłospisy te stworzone są z produktów o najwyższej gęstości odżywczej i dostarczają 3 razy więcej wartości odżywczych niż przeciętna dieta zachodnioeuropejska.
Mateusz
.
Bibliografia:
Dzienne zalecane zapotrzebowanie na składniki odżywcze zostało uwzględnione dla 30-letniej kobiety według zaleceń National Academy of Sciences: Dietary Reference Intakes: The Essential Guide to Nutrient Requirements, Copyright 2006 by the National Academy of Sciences.
Dane na temat składu produktów zostały zaczerpnięte z bazy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (United States Department of Agriculture): https://fdc.nal.usda.gov/
American Heart Association. (2018, August 15). Are eggs good for you or not? https://www.heart.org/en/news/2018/08/15/are-eggs-good-for-you-or-not