Ranking 53 najtańszych produktów

Ranking produktów, które kupisz w niskich cenach przez cały rok. 

Przygotowałem go z produktów, które nie tylko pomogą Ci zachować budżet, ale również zadbają o Twoje zdrowie. Sprawdziłem ceny (na przełomie listopada i grudnia 2022 r.) kilkuset produktów i obliczyłem ich ceny w dwóch wariantach.

Pierwszy wariant to cena produktu w 2000 kcal. Jeśli jesz około 2000 kcal dziennie, cena ta pokaże Ci, ile wydasz dziennie, bazując tylko na tym produkcie. Oczywiście nie jemy tylko jednego produktu, ale ta cena dobrze pokazuje, czy produkt jest tani, czy drogi. Jeśli będziesz budować jadłospisy produktów, których cena w 2000 kcal jest poniżej 20 zł, będziesz mieć pewność, że Twój dzienny budżet nie będzie przekraczać 20 zł dziennie na 1 osobę.

Drugi wariant, ważniejszy według mnie, to cena za dostarczenie sobie średnio 100% dziennej zalecanej ilości wszystkich potrzebnych wartości odżywczych. Chodzi o to, ile realnie wydasz na zapewnienie sobie tego, co jest Ci niezbędne.

Zobacz na przykładzie:

Cena za 2000 kcal:
Biały ryż – 2,52 zł
Brązowy ryż – 4,06 zł

Cena za dostarczenie 100% wartości odżywczych:
Biały ryż – 5,03 zł
Brązowy ryż – 3,66 zł

Brązowy ryż jest prawie dwukrotnie droższy w przeliczeniu na 2000 kcal, jednak gdy wyliczymy to w kontekście dostarczania wartości odżywczych, okazuje się, że jest prawie 30% tańszy!

Ceny, które podaję są cenami orientacyjnymi.

Ceny te zmieniają się z dnia na dzień i różnią się w zależności od sklepu i marketu. Większość cen, które wziąłem pod uwagę, pochodziła z Lidla oraz Biedronki. Jednakże to nie wpływa na ogólny obraz – niezależnie od tego, skąd pochodzi cena, ranking pozostaje bez zmian.

Ceny z listopada i grudnia 2022 r.

Ceny zostały zebrane w listopadzie i grudniu 2022 roku. Co to oznacza? Przede wszystkim, że ceny mogą wzrosnąć w kolejnych latach z powodu inflacji, ale ranking zostanie niezmienny. Poza tym ranking ten jest świetnym drogowskazem przez cały rok, jednak w okresie letnim może się różnić, gdy na rynku pojawią się świeże, lokalne warzywa i owoce.

Ranking 12 grup roślinnych produktów

Zacznijmy od rankingu całych grup produktów.

Pomarańczowa cena: cena za dostarczenie sobie średnio 100% dziennej zalecanej ilości potrzebnych wartości odżywczych, jasnozielona cena: cena za 2000 kcal.

Ranking 53 najtańszych produktów

Są to produkty, których cena za dostarczenie 100% dziennej zalecanej dawki wartości odżywczych wynosi maksymalnie 20 zł.

Pomarańczowa cena: cena za dostarczenie sobie średnio 100% dziennej zalecanej ilości potrzebnych wartości odżywczych, jasnozielona cena: cena za 2000 kcal.

Dieta roślinna może być bardzo tania!

Pokutuje mit, że dieta roślinna jest dietą drogą. Oczywiście, jeśli zimą skupimy się na jedzeniu pomidorów, cukinii, bakłażana, dużych ilości warzyw liściowych, czy owoców jagodowych, to taka może być. Jednak najtańsze produkty, to produkty roślinne. Strączki, kasze, nasiona, orzechy, warzywa korzeniowe i kapustne. Produkty te to jedne z najtańszych żywności dostępnych na rynku!

W rankingu nie uwzględniłem produktów o małej wartości odżywczej, ponieważ uznałem, że utrata zdrowia będzie kosztowniejsza niż niska cena tych produktów. W tych samych lub niższych cenach możesz mieć pełnowartościowe pożywienie.

Produkty odzwierzęce pominąłem, ponieważ niska cena części z nich wynika z wyzysku i okrucieństwa wobec zwierząt. Przykładowo jajka od kur wiejskich są znacznie droższe niż od kur zamkniętych w klatkach. Produkty odzwierzęce są tanie tylko wtedy, gdy ich cena wynika z wyjątkowo okrutnego traktowania i wyzysku zwierząt.

Dla szerszego obrazu kilka wybranych produktów podaję poniżej:

Pomarańczowa cena: cena za dostarczenie sobie średnio 100% dziennej zalecanej ilości potrzebnych wartości odżywczych, jasnozielona cena: cena za 2000 kcal.

Chleb biały z piekarni: 5,09 zł / 7,00 zł
Łopatka wieprzowa: 6,78 zł / 11,39 zł
Mleko 3,2%: 9,31 zł / 12,10 zł
Jaja klatkowe: 9,99 zł / 13,99 zł
Ser gouda: 16,49 zł / 14,51 zł
File z piersi kurczaka: 18,27zł / 23,02 zł
Makaron biały: 20,62 zł / 9,90 zł
Udziec wołowy: 21,06 zł / 31,38 zł
Pierś z indyka: 21,15 zł / 26,65 zł
Jaja ekologiczne: 23,32 zł / 36,65 zł
Kiełbasa królewska: 26,78 zł / 39,90 zł
Ser pleśniowy: 37,70 zł / 38,83 zł
Łosoś: 43,59 zł / 44,90 zł
Halibut: 107,93 zł / 59,90 zł

Niskobudżetowe przepisy

Jeśli chcesz wejść w świat budżetowego gotowania głębiej, pomoże Ci w tym Jadłodajnia. Możesz tu wyszukiwać całe przepisy, które są niskobudżetowe przez cały rok – jest do tego stworzony specjalny filtr. Znajdziesz aż 230 takich przepisów. Kryterium jakie wzięliśmy pod uwagę, to maksymalny koszt potrawy 30 zł / 2000 kcal. Możesz również szukać przepisów po sezonowości, co pomoże Ci tanio gotować latem z produktów, które są wtedy najtańsze.

Pozdrawiam!
Mateusz

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Amelia
Amelia
1 rok temu

Fajne opracowanie. Pozdrawiam.

magda
magda
1 rok temu

Nie ma odniesienia wagowego, więc nic mi te liczby nie mówią.

Grażyna
Grażyna
1 rok temu

Ciekawi mnie przyswajalność wapnia w organizmie np. z kaszy gryczanej i in. produktów przy konieczności całkowitej eliminacji produktów mlecznych i bezmlecznych. Czy taka inf. znajduje się w którejś z książek.

Aaa
Aaa
1 rok temu

Mąka pszenna pełnoziarnista jest chyba najtańsza.

Zobacz również
mail facebook instagram