Źródłem otyłości jest brak ruchu – twierdzą naukowcy sponsorowani przez Coca-Colę

Czy mają rację? Sprawdźmy 🙂

Źródłem otyłości nie jest odżywianie, lecz brak ruchu – przekonuje organizacja GEBN, prowadzona przez wpływowych naukowców, finansowana przez… dada, Coca-Colę! Niedawny artykuł w New York Times pokazuje, że możemy być świadkiem tworzenia się nowej metody popularyzacji śmieciowego jedzenia.

Firmy, aby sprzedać swój produkt potrafią się posunąć bardzo daleko i wciąż mnie zaskakuje ich kreatywność i spryt. Jak podaje NYT, Coca-Cola sponsoruje uniwersytety oraz wpływowych naukowców, którzy dzielnie przekonują, że głównym źródłem otyłości nie jest złe odżywianie lecz brak ruchu.

Jeśli chcecie doczytać o „walce” Coca-Coli z otyłością, polecam artykuł w Pulsie Biznesu: Coca-Cola finansuje naukowców by zmienić narracje o otyłości lub bezpośrednie źródło, blog NYT: Coca-Cola Funds Scientists Who Shift Blame for Obesity Away From Bad Diets

Spójrzmy jednak na to z innej strony. Sprawdźmy, może faktycznie tak jest i picie np. napoju Coca-Coli wcale nie jest dla naszej wagi takie złe pod warunkiem, że mamy odpowiednią ilość ruchu. Może koncern słusznie przekonuje, abyśmy nie przejmowali się zbytnio odżywianiem, a zwiększyli po prostu ilość spalanych kalorii?

No dobrze, weźmy pod lupę główny produkt Coca-Coli i odpowiedzmy na pytanie, ile powinniśmy ćwiczyć, aby spalić 2 litrowy napój Coca-Cola? Pije się go bardzo szybko, może wystarczy również szybki spacer?

Skorzystałem z uniwersalnego kalkulatora kalorii, autorstwa Adama Mazurkiewicza, z bieganie.pl.

I tak, ważąc 70 kg, aby spalić 2 litrową Coca-Colę

cola

wystarczy:

coca-cola_12_km_szybkiego_biegu

coca-cola_aerobik

coca-cola_rower

coca-cola_plywanie

spacer_cola
źródła zdjęć: 1,2,3,4,5

Patrząc na te dane doskonale widać, że problem nie leży w braku ruchu – przynajmniej jeśli chodzi o napoje gazowane. Pijąc między posiłkami butelkę gazowanego napoju, typu Cola, który ma w 2 litrach 840 kcal, aby nie przybyć na wadze musielibyśmy naprawdę nieźle się napocić.  I aż trudno uwierzyć, ale łatwo może dojść do sytuacji, w której przebiegając codziennie 20 km, będziemy dalej tyć.

.

Książka „Dieta odżywcza”
Więcej możesz przeczytać w mojej książce. Jest to odpowiedź na towarzyszące nam dziś ogromne dietetyczne zamieszanie. Książka poprzez analizę składu 460 produktów dokładnie pokazuje, które pokarmy są najbogatsze w cenne składniki odżywcze. Jest to prosty i graficzny przewodnik, który uczy jak doskonale zbilansować swoją dietę.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Katsunetka
8 lat temu

Każdy broni się jak potrafi, smutne tylko że aż tyle osób w to wierzy i nic nie robi sobie z ilości wypijanego napoju.

Sylcia
Sylcia
8 lat temu

Coca cola i tak testuje na zwierzetach, więc ich nie bierze sie pod uwagę

Dotee
8 lat temu

Sam ruch, podobnie jak i samo żywienie, nie wystarczy.. Ludzie w ogóle za bardzo chcieliby, żeby coś robiło się „samo”. Żeby można było napychać się syfem, leżeć cały dzień na tyłku i być super zdrowym i zadbanym. Przecież to nielogiczne jest 😛

Lutnik Sobecka
Lutnik Sobecka
8 lat temu

Ale – jeśli pozostawić tę ilość ruchu, a colę zastąpić wodą z cytryną…. Oj – ludzie nie tylko dożywaliby 100 i więcej lat, ale także doprowadziliby do plajty 90 % koncernów farmaceutycznych…

Mateusz Żłobiński
Reply to  Lutnik Sobecka

dokładnie 🙂

Zobacz również
mail facebook instagram