Ile cukrów pijesz? Porównanie 30 produktów

Śliczne białe opakowanie, jogurt, owoce, tylko skąd ten brzuch? No właśnie 🙂 Przegląd napojów i zawartości cukrów. Od jogurtów dla dzieci, po napoje gazowane i mleka roślinne.

Na początku ustalmy, jakie ilości cukru są dla nas optymalne, tzn. jakich warto nie przekraczać. WHO podaje, że najwięcej zyskamy ograniczając ilość cukrów (sztucznie dodanych) do poziomu poniżej 5% dziennej dawki kalorii. Przy diecie 2000 kcal daje nam to 25 g cukrów, czyli ekwiwalent 5 łyżeczek cukru. Przy diecie 1500 kcal jest to 19 g cukrów, czyli ekwiwalent niecałych 4 łyżeczek cukru. Jest to ilość maksymalna, a nie zalecana 🙂 Część podanych tu produktów ma naturalnie występujące cukry (np. sok owocowy), ich wpływ nie różni się jednak wiele od tych sztucznie dodanych – brak błonnika w tych napojach powoduje bardzo szybkie wchłonięcie cukrów.

W grafikach znajdziecie informacje, ile cukrów jest w 250 ml, czyli jednej porcji – za taką uznaliśmy po prostu szklankę napoju. Dla lepszego porównania, w nagłówkach podajemy też ilość cukrów w 100 ml – dzięki temu możecie porównać to łatwo z innymi napojami na półkach sklepowych. 

1. Woda – 0 g / 100 ml

Na pierwszym miejscu oczywiście woda. I przy okazji korzystam z możliwości promocji swojej ulubionej wody, bogatej w wapń i magnez 🙂


2. Mleko sojowe niesłodzone – 0,1 g / 100 ml

Mleko sojowe uznaję za jeden z najlepszych napojów, nie tylko ze względu na bardzo dużą ilość wapnia (gdy jest wzbogacane) oraz składników odżywczych, ale również ze względu na bardzo małą ilość cukrów. Przy okazji – mleko sojowe w Tesco jest jednym z najlepszych na rynku. Jest wzbogacane w wapń i jednocześnie nie ma zbędnych dodatków.


 

3. Sok pomidorowy2,3 g / 100 ml

4. Mleko sojowe słodzone2,5 g / 100 ml


5. Mleko migdałowe niesłodzone3 g / 100 ml


6. Mleko kokosowe3,2 g / 100 ml


7. Jogurt naturalny4 g / 100 ml

 

Wiele osób zaskakuje fakt, że produkty mleczne mają (naturalnie występujące) cukry w naprawdę sporej ilości. Z tego powodu osoby z cukrzycą powinny ostrożnie je spożywać.


8. Mleko krowie4,7 g / 100 ml


9. Woda smakowa – 4,8 g / 100 ml

Jako przedstawiciela wody smakowej weźmy Kubusia Waterrr, który swoją drogą ma u nas wielkiego bana za to, że udaje swoją nazwą wodę.


10. Kefir naturalny4,9 g / 100 ml


11. Woda kokosowa – 5 g / 100 ml


14. Mleko sojowe smakowe – 6,4 g / 100 ml

Największa ilość cukrów wśród mlek sojowych mają te smakowe. 


15. Napój herbaciany6,8 g / 100 ml


16. Mleko orkiszowe niesłodzone – 6,8 g / 100 ml


17. Mleko ryżowe niesłodzone – 7,1 g / 100 ml


18. Oranżada8,6 g / 100 ml


21. Napój gazowany10,3 g / 100 ml


22. Kefir owocowy10,5 g / 100 ml


 

23. Coca-Cola – 10,6 g / 100 ml

Odpowiadając w ciemno, pewnie wiele osób umieściłoby napoje typu Cola na końcu stawki. A ta jest bliżej połowy, ale nie dlatego, że ma mało cukrów. Przed nami po prostu produkty niesamowicie zagęszczone cukrami.


24. Jogurt pitny dla dzieci10,8 g / 100 ml

Jeśli dziwi Was, że jogurt pitny dla dzieci ma więcej cukrów niż Fanta czy Coca-Cola, zapewniam, że poniższe produkty zaskoczą Was jeszcze bardziej.


25. Napój energetyczny11 g / 100 ml


27. Jogurt o smaku owoców11,5 g / 100 ml


28. Jogurt Bio z jagodami12,5 g / 100 ml

Patrząc na opakowanie, w życiu nie pomyślałbym, że jogurt ten ma aż tyle cukrów.


29. Jogurt owocowy13 g / 100 ml

Białe, śliczne opakowanie, jogurt, żurawina, tylko skąd ten brzuch? No właśnie 🙂


 

30. Jogurt z czekoladą15 g / 100 ml

Wiele osób słusznie kojarzy napoje gazowane z ogromną ilością cukrów, mniej osób wie natomiast, że dorównują im w tym np. soki owocowe. Fakt, że znajdują się w nich cukry naturalnie występujące (a nie sztucznie dodane) niewiele zmienia – brak błonnika powoduje równie szybkie wchłonięcie cukrów. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że największą ilość cukrów mają jogurty i kefiry owocowe. Szczególnie łatwo się nabrać, gdy jogurt ma białe opakowanie i piękne zdjęcie owoca, co sugeruje, że jest to po prostu jogurt z dodatkiem owoców. W środku jest natomiast więcej cukrów, niż w napojach gazowanych. „Zwycięzca”, jogurt Stracciatella od Milko ma ponad 40% więcej cukrów niż Coca-Cola. 

.

Książka „Dieta odżywcza”
Więcej możesz przeczytać w mojej książce. Jest to odpowiedź na towarzyszące nam dziś ogromne dietetyczne zamieszanie. Książka poprzez analizę składu 460 produktów dokładnie pokazuje, które pokarmy są najbogatsze w cenne składniki odżywcze. Jest to prosty i graficzny przewodnik, który uczy jak doskonale zbilansować swoją dietę.

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
Magdalena
5 lat temu

Wybornie, jest i mleko fortyfikowane i niesłodzone, o które ostatnio pytałam 🙂 Czy jest ono dostępne w Polsce? Na stronie Tesco błyszczą głównie produkty Alpro :))

Magdalena
Magdalena
5 lat temu

Dziękuję! 🙂

Anna
Anna
5 lat temu

A co myślisz o mleku sojowym niesłodzonym z Biedronki? Cukru ma 0.7 g.

Misi
Misi
5 lat temu

Jest szansa na dodanie małych łyżeczek cukru pod każdą szklanką? 😀 Bardziej obrazowo przemawia

Barbara
Barbara
5 lat temu

Jak twoja ulubiona woda ma sie do wody z biedronki Muszyna skarb życia, foto składu:
http://zdrowyszop.pl/img/2f1fcdddf04955bc06bde73cf229e9a5.jpg

Wojciech
Wojciech
5 lat temu

Cześć Mateusz. Jeśli mógłbyś zrobić ranking najlepszych otrębów lub podesłać link albo odpowiedzieć w komentarzu to byłbym wdzięczny. Wiem że w przepisach polecasz otręby ryżowe. Czy ich ich profil jest najlepszy?

Klaudia
Klaudia
4 lat temu

Ja aktualnie jestem na diecie przeciw drożdżakowej i mimo tego, ze cukier odstawiłam kompletnie poza laktozą w mleku do kawy i owocami jagodowymi do owsianki i ukochanymi grejfrutami i kiwi to lekarz wręcz nakazał mi pić ten kefir Bakomy, który jest w zestawieniu. Wg niego jest to najlepszy składowo kefir na polskim rynku poza jakimś fancy kefirem w szklanych butelkach sprzedawanym w krakowskim Jubilacie od lat. Jestem ciekawa z czego wynika ten nakaz skoro jednak jest w kefirze Bakomy cukier, a ja mam pić akurat własnie ten mimo zawartosci cukru w nim.

Marta
Marta
4 lat temu

Odkąd na Waszym blogu przeczytałam, że niesłodzone mleko sojowe z Tesco nie jest takie złe, jest to jedyne mleko roślinne którego używam i żadna kawa nie smakuje lepiej, niż właśnie ta z dodatkiem tego mleka – super, że jest ktoś to „ogarnia” takie tematy za nas – wielkie dzięki!

Marta
Marta
4 lat temu

Niestety w Irlandii nie ma Biedronki, ale właśnie to kupuję jak jestem w Polsce 😊

Zobacz również
mail facebook instagram