5 nieuczciwych firm i ich sposoby na manipulacje cz.2

Nie mija mnie wrażenie, że wszystkie firmy w koło zapomniały co znaczy słowo uczciwość. Postępowanie firm wyznaczane jest przez prawo, a nie przez czystą uczciwość i sumienie.

Część 1: 5 nieuczciwych firm i ich sposoby na manipulacje cz.1

Kiedyś złościłem się na takie manipulacje. Dziś po prostu omijam takie firmy szerokim łukiem i po cichu cieszę się, że będę miał kolejny materiał na bloga. Z niedowierzaniem przyglądam się markom, które cały czas bazują na mało uczciwych chwytach. Słyszą, że ważna jest komunikacja z klientami, dlatego mają swoje profile społecznościowe, wymyślają piękne hasła i slogany, jednak ich prawdziwa natura i zamiary wychodzą z każdej strony. W dobie mediów społecznościowych firmy takie są skazane na porażkę i wyparcie przez inne, uczciwe w swoich komunikatach firmy.

Na pierwszy rzut idzie dżem Herbapolu. Chyba żadna firma nie pociąga się do tak mocnych manipulacji. Na etykiecie czytamy „100% wiśnia nadwiślanka”. Brzmi świetnie. 100% wiśni i jeszcze naszych polskich. Ale nie, zaraz. Czytają tył opakowania widzimy, że w produkcie tylko 40% to wiśnia, reszta to cukier i dodatki. I już w głowie układa się wyjaśnienie – w tych 40% wiśni, 100% to wiśnia nadwiślanka. Sprytne co? Mało co, i wiśni byłoby mniej niż dodanego cukru, co ma miejsce w innym dżemie z tej serii – 100% porzeczek z okolic Nałęczowa, gdzie porzeczki są dopiero na 3 pozycji w składzie.

Drugi produkt symbolizuje całą grupę wód smakowych. Być może powiecie, że się czepiam i przesadzam. Niedawno jednak widziałem w sklepie, jak pewna mama spytała się synka, czy chce wody z cytryną i… wzięła Nałęczowiankę cytrynową, która na marginesie ma aż 4 substancje słodzące. Naprawdę wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wody smakowe to nie wody z owocami, a zwykłe napoje. Wody te mają prawie zawsze niezabarwiony kolor wody i piękne zdjęcia owoców. Żywiec Zdrój jest idealnym przykładem, że to czysta i zamierzona manipulacja. Seria gaz z sokiem wsparta jest reklamą, w której widzimy, jak mężczyzna nalewa źródlaną wodę i słyszymy hasło jeszcze cytryna i gotowe. A jak wygląda skład tego napoju? Znajdziemy w nim nawet substancję konserwującą.

Skład: woda źródlana 88%, cukier, sok cytrynowy z zagęszczonego soku cytrynowego 4%, ekstrakt cytrynowy, dwutlenek węgla, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, stabilizator: mączka chleba świętojańskiego, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, substancja konserwująca: sorbinian potasu, aromaty naturalne

Równie wielkim sprytem (i brakiem szacunku do konsumentów) wykazał się Kubuś Waterrr. W sposób oczywisty nazwa waterrr daje nam jasny znak, że mamy do czynienia z wodą. Ale, że waterrr to nie water, więc prawnie wszystko jest ok. Prosząc w kiosku o wodę dla dzieci, prawie zawsze otrzymuję ten napój. Zamiary marki uzupełnia skrócony opis składu z boku opakowania: doWODY jakości: woda źródlana, z sokiem owocowym – a gdzie cukier? Cukier tylko małymi literkami z tyłu opakowania. I w brzuchach dzieci.

Kolejny bohater, to Kresto i suszona żurawina. Kresto jest tutaj symbolem prawie wszystkich marek sprzedających żurawinę suszoną. Kresto, Bakalland, Bakal, Helio i wiele innych… wszystkie pod nazwą żurawina, sprzedają słodkie cukierki, w których połowę stanowi cukier. Jeśli wszyscy robią taki przekręt, to czemu wyróżniłem Kresto? Z powodu ich hasła, znajdującego się na opakowaniu – świadome odżywianie. Naprawdę bardzo świadome!

Zwróćcie uwagę, jaka jest kolejność słów na opakowaniu – Caprio pomarańcza 100%. A dalej małymi literkami… dziennej dawki witaminy C. W rzeczywistości soku mamy 20%, znajdziemy natomiast syrop glukozowo-fruktozowy i substancje słodzące acesulfam K i cyklaminian sodu, który uwaga… podejrzewany jest o wywoływanie nowotworów i od 1969 r. jest substancją zabronią w Stanach Zjednoczonych.

Być może koncerny zakładają, że klient wybaczy oszustwo. Już się przyzwyczaił, że wszyscy tak robią.

O nie, ja się nie przyzwyczaję.

.

Książka „Dieta odżywcza”
Więcej możesz przeczytać w mojej książce. Jest to odpowiedź na towarzyszące nam dziś ogromne dietetyczne zamieszanie. Książka poprzez analizę składu 460 produktów dokładnie pokazuje, które pokarmy są najbogatsze w cenne składniki odżywcze. Jest to prosty i graficzny przewodnik, który uczy jak doskonale zbilansować swoją dietę.

Subscribe
Powiadom o
guest
35 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Haz3Lacz
Haz3Lacz
6 lat temu

Gdzie na soku Caprio jest napisane, że „pomarańcza 100%”? Autor ma problemy ze wzrokiem czy za wszelką cenę szuka taniej sensacji? „Caprio pomarańcza” i „100% dzinnej dawki wiatminy C” są od siebie wyraźnie oddzielone i odwołują się do czego innego.

dr_kamil
dr_kamil
6 lat temu
Reply to  Haz3Lacz

Rozumiem, że jak napiszę: Caprio. Rakotwórczy cyklaminian sodu. 100%. To będzie w porządku bo są odstępy i interpunkcja?

Haz3Lacz
Haz3Lacz
6 lat temu
Reply to  dr_kamil

Jesteś serio tak głupi czy udajesz? Co ma piernik do wiatraka?

dotevo
dotevo
6 lat temu

Słaby materiał. Autor nie wie czym się różni marmolada od dżemu, powideł, konfitury. Robi gównoburzę bez podstaw

JohnnyD
JohnnyD
6 lat temu
Reply to  dotevo

100% prawdy w tym komentarzu. czas zmarnowalem tylko czytając tą tanią sensację.

Tak wody gazowane to cukier i pokazywanie owocu jako referencji posmaku to nie zbrodnia.

O dżemie już napisano wszystko. a o capri to autor ma chyba problem z czytaniem. Do tego, fajnie że podane są substancje z etykiety i info ze e US cos jest zabronione bo wywołuje raka. podaj linka do badania, a nie jako dowód uchwala z US. Kraju który duzo więcej gów** ma dozwolone niz EU.

Andrzej Dudziarz
Andrzej Dudziarz
6 lat temu
Reply to  JohnnyD

Ile płacą za takie komentarze? Da się wyżyć?

Mateusz_Zlobinski
Mateusz_Zlobinski
6 lat temu
Reply to  dotevo

Nie problem w tym, że dżem zawiera dodany cukier, lecz w tym, że opakowanie sugeruje coś innego

dr_kamil
dr_kamil
6 lat temu
Reply to  dotevo

A może to Herbapol tego nie wie i dlatego umieszcza napis „100%” na dżemie? Taki tandetny chwyt to niemal gwałt na intelekcie świadomego konsumenta.

dotevo
dotevo
6 lat temu
Reply to  dr_kamil

100% wiśnia nadwiślańska sugeruje, że jest tam jedynie taki owoc. Czyli nie, że jest tam 5% wiśni nadwiślańskiej i 95% wiśni jakieś tam. Trzeba doczytać czym jest wiśnia nadwiślańska
https://www.trzyznakismaku.pl/produkty/wisnia-nadwislanka

Miksus
Miksus
6 lat temu
Reply to  dotevo

Gwałtem na mózgu jest oczekiwanie, że w dżemie nie ma cukru /o Każdy
świadomy konsument wie, co oznacza dżem.
Słowo dżem sugeruje, że jest tam dżem. Ciekawe jaką aferę zrobilibyście, gdyby w 100% wiśniowym dżemie nie było dżemu tylko wiśnie. Żałosne.
Zróbcie cały artykuł o produktach typu dżemy, galaretki, majonezie ze 100% polskich jajek, 100% naturalnych ogórkach kiszonych… biosie z 100% wieprzowiny a w środku… BIOGS nie ma tylko wieprzowiny! ZNOWU OSZUKUJĄ! Dali mi bigos..

Mateusz Żłobiński
Reply to  Miksus

Tekst nie jest tylko dla w pełni świadomych konsumentów, błędnie oczekujesz, że wszyscy będą się na wszystkim świetnie znać. A jeśli marka chciałaby być uczciwa, to wystarczyłoby napisać, że dżem jest z wiśni nadwiślanek, każdy by założył, że są tam tylko te wiśnie. Wiele osób widząc tekst, że 100% dżemu to wiśnie nadwiślanki założy automatycznie, że nic więcej nie ma.

Miksus
Miksus
6 lat temu

Taka logika prowadzi do ciekawych wniosków i w sumie żadna marka raczej nie celuje w konsumentów, którzy nigdy nie będą zadowoleni. Szczególnie przez swoją głupotę. Bo jeśli znajdą dżem to będą niezadowoleni, bo nie ma samych wiśni. Jeśli znajdą same wiśnie to będą niezadowoleni, że nie ma dżemu. Będzie krytykował nawet jak sól będzie za słona. Człowiek, który sam nie wie czego chce. No przykra sprawa.

Mateusz Żłobiński
Reply to  Miksus

Marka celuje w osoby, które nie orientują się, że dżem zawsze ma cukier i tyle.

dr_kamil
dr_kamil
6 lat temu

Widać, że przedstawiciele firm już zdążyli zabrać głos 😀 Wpis ważny i potrzebny, jestem zwykłym konsumentem i takie szemrane chwyty pseudo-marketingowe mnie oburzają. Kubuś Waterrr to chyba najbardziej perfidna manipulacja ze wszystkich ponieważ uderza w dzieci – niestety to działa i rodzice bezwiednie pakują swoje pociechy ewidentnie niezdrowe wyroby Maspex’u.

Ylva_Fraskogen
Ylva_Fraskogen
6 lat temu
Reply to  dr_kamil

Bo autor taki głupi a dla komentujących to przecież takie oczywiste ;))) Niestety większość ludzi odżywia się takim syfem i jeszcze myśli, że robi dobrze. Może tutaj trafiają tacy, co jedzeniem się interesują, a że akurat są do tego niezbyt uprzejmi i zgryźliwi…

Enter
Enter
6 lat temu

A czemu głównie tępione są polskie marki, a nie zagraniczne, gdzie są stosowane te same a nawet gorsze triki bo produkt na rynek polski jest gorszy od tego na rynek niemiecki? Przecież sok pomarańczowy z soku zagęszczonego to standard na całym świecie, a świeży sok pomarańczowy jest tylko z lodówek sprzedawany. Ponadto gdzie autor widział dżem w 100% z owoców? A co do żurawiny to jeszcze nie spotkałem się z niesłodzoną. Kresto i tak dobrze, że słodzi cukrem a nie syropem glukozowo-fruktozowym jak niektórzy. Co do napoi to się nie będę wypowiadał bo to zawsze była trucizna a nie sok.… Czytaj więcej »

obserawtor
obserawtor
6 lat temu
Reply to  Enter

100 % dżem jest nawet w biedronce dlatego po herbapolu spodziewałabym się lepszego produktu niż z biedronki

ocznik
ocznik
6 lat temu

To nie jest sok tylko napój różnica chyba oczywista. A dżem to zawsze jest z cukrem przecież wtf? wielkie zdziwienie.

Mateusz_Zlobinski
Mateusz_Zlobinski
6 lat temu
Reply to  ocznik

Właśnie problem w tym, że komunikacja marki stara się przedstawić to jako wodę z sokiem, a nie napój.

Olcha Sosnowa
6 lat temu

Że Herbapol? Nie widzialam tych dzemikow. Kojarze ich raczej z herbat. Ostatnio przynioslam do domu dakryle z syropem oczywiscie. No nie wpadlam na to że faktyle są przeciez nie wystarczająco slodkie i trzeba je doslodzic. Czekam na zdrowe fajnoskladowe polecajki:)

g
g
6 lat temu

Bo przecież producent nie może napisać na opakowaniu 'zawiera syrop glukozowo-fruktozowy, podejrzewany o zmniejszanie wydolności umysłowej u dzieci, substancje konserwujące, mogące wywoływać nowotwory oraz ilość kalorii na poziomie dziennego zapotrzebowania osoby spacerującej po górach. Przecież to zdrowy sok! I ma pomarańcze na opakowaniu!

jiggy
jiggy
6 lat temu

Uwaga FRUKTOZA!
Od pewnego czasu producenci mają zgodę na opisywanie syropu glukozowo-fruktozowego i innych podobnych substancji jako FRUKTOZA, która jest naturalnym cukrem owoców. Teraz to lepiej kupować coś co w opisie ma wymieniony cukier.

LL
LL
6 lat temu

Podobnie z dżemem 100% malin odmiany Polka oraz z sokiem Tymbark 100% Antonówka

Ylva_Fraskogen
Ylva_Fraskogen
6 lat temu
Reply to  LL

Z tymbarkiem to w ogóle jest heca, na gazowanym napoju napisane „bez konserwantów i substancji słodzących” a w składzie guma arabska i cukier. Cukier to nie jest substancja słodząca?!

miejoczy
miejoczy
6 lat temu

Trzeba czytać np. na majonezie Winiary od Nestle piękny znaczek „bez konserwantów”, a konserwant jest. Na Kieleckim ten sam znaczek, a konserwantu niema. Polskie prawo pozwala korporacji na wszystko żeby rodzimych producentów wytępić. Można to się robi.

Mateusz Żłobiński
Reply to  miejoczy

sytuacja wydaje się aż niemożliwa, na którym majonezie Winiary jest taka informacja? Marki dopuszczają się manipulacji, jednak nie sądzę, aby postępowały wbrew prawu

ZupkaChinska
ZupkaChinska
6 lat temu

Czy autor jest upośledzony? Rozumiem że na testach czytania ze zrozumieniem polegał sromotnie? Albo że nie umie wyszukiwać informacji i łączyć faktów? Oh, wait, trzeba zrobić clickbaitowy artykuł żeby wyświetlenia się zgadzały 😛 1) Dżem to owoce z cukrem (zwykłym jak się da lub żelującym). Jak chce zrobić dżem z samych owoców? Słyszał autor może o soku lub powidłach? 2) Ja wiem że bardzo usilnie stara się do czegoś przypiepszyć, ale pokażcie mi choć jedno miejsce w którym pisze że wspomniane produkty spod znaku żywca czy nałęczowianki to WODA. Nie, jak byk pierwsze słowo na samej górze składu „NAPÓJ”. Ale… Czytaj więcej »

Do more of what makes you happ

Teraz kupując jakiś produkt wypadałoby być jednocześnie chemikiem, biologiem i marketingowcem żeby się w tym wszystkim połapać. „Hitem” dla mnie jest sok malinowy. To co można znaleźć na półkach sklepowych to jakiś dramat. Polecam stronę https://czytamyetykiety.pl/czytamy-etykiety/ i przegląd pod kątem zawartości wspomnianych soków malinowych https://czytamyetykiety.pl/wpuszczani-w-maliny/.

dotevo
dotevo
6 lat temu

Słaby materiał. Autor nie wie czym się różni marmolada od dżemu, powideł, konfitury. Robi gównoburzę bez podstaw

JohnnyD
JohnnyD
6 lat temu
Reply to  dotevo

100% prawdy w tym komentarzu. czas zmarnowalem tylko czytając tą tanią sensację.

Tak wody gazowane to cukier i pokazywanie owocu jako referencji posmaku to nie zbrodnia.

O dżemie już napisano wszystko. a o capri to autor ma chyba problem z czytaniem. Do tego, fajnie że podane są substancje z etykiety i info ze e US cos jest zabronione bo wywołuje raka. podaj linka do badania, a nie jako dowód uchwala z US. Kraju który duzo więcej gów** ma dozwolone niz EU.

Andrzej Dudziarz
Andrzej Dudziarz
6 lat temu
Reply to  JohnnyD

Ile płacą za takie komentarze? Da się wyżyć?

Mateusz_Zlobinski
Mateusz_Zlobinski
6 lat temu
Reply to  dotevo

Nie problem w tym, że dżem zawiera dodany cukier, lecz w tym, że opakowanie sugeruje coś innego

Haz3L
Haz3L
6 lat temu

Jesteś serio tak głupi czy udajesz? Co ma piernik do wiatraka?

Luiza
Luiza
6 lat temu

Baaaardzo dobry artykul. Duzo ludzi burzy sie w komentarzach ze niektóre rzeczy sa logiczne, ale doswiadczenie pokazuje mi ze niektorym nie chce sie spojrzec na sklad ii sugeruja sie przodem etykiety. W szczegolnosci babcie, ktore sa przekonane, ze serwuja wnukom samo zdrowie podajac sok kubus trzy razy dziennie… wiele razy rozmawiajac ze starszymi osobami w mojej rodzinie dowiadywalam sie, ze one nawet nie zdaja sobie sprawy ze producent moze ich tak oszukać.

Ania Ka
Ania Ka
5 lat temu

Dorosły, jak nie czyta etykiet, to trochę sam jest sobie winny. Z dziećmi trudniej, choć na zakupach czytam im etykiety i mówię ile łyżeczek cukru jest w tych napojach. Nie zmienia to faktu, że dziecko jest przekonane, że jak na butelce z „wodą” jest cytryna, to tylko cytryna. No ale jak widać po rosnącej pladze otyłości, skądś się to bierze. Ten brak świadomości jest przerażający. I jak sobie pomyślę, że jeszcze kilka lat temu zakupy zapasów soku: pomarańczowego, jabłkowego, danonków to była normalka. Wcale nie jest tak łatwo wyrwać się z tego zaklętego kręgu. A producenci nigdy nie będą dbać… Czytaj więcej »

Zobacz również
mail facebook instagram