Ponad 2470 stron w 3 tomach, dokładna analiza 350 produktów i 35 rankingów najlepszych źródeł składników odżywczych – po 96 produktów w każdym, a wszystko to opracowane graficznie. Dziś rusza przedsprzedaż e-booka, który jest odpowiedzią na towarzyszące nam dziś dietetyczne zamieszanie.
Dietetyczne zamieszanie
Atlas odżywczy jest odpowiedzią na dietetyczne zamieszanie. Rozmiary tego zamieszania są zatrważające. Szukając informacji o jakimkolwiek produkcie, możecie mieć pewność, że 50-90% informacji na jakie traficie będzie fałszywa. Dotyczy to zarówno portali o zdrowiu, prasy czy nawet programów telewizyjnych. Jakiś czas temu pisałem np. o kasie kuskus (która jest faktycznie białym makaronem i ma skład identyczny jak biała mąka). Wpiszcie w Google i sami sprawdźcie co o niej przeczytacie. Polecana jest kobietom w ciąży, dzieciom, starcom, wychwalana pod niebiosa. A to jedynie biała mąka. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku dosłownie każdego produktu, tylko niewielka część informacji jest prawdziwa. Zamieszanie to wywołuje w nas niepewność i strach. Nie wiemy którym informacjom ufać i boimy się, że źle się odżywiamy i nabawimy się przez to niedoborów składników odżywczych.
Spis treści
Żeby zobaczyć ogrom informacji jakie są zawarte w atlasie, spójrzcie na spis treści, który pokazuje dokładną listę produktów opisanych w atlasie oraz listę wszystkich opisywanych rankingów.
Czemu powstał Atlas odżywczy?
Był taki moment w moim życiu, kiedy szukając wiedzy na temat zdrowego odżywiania wpadłem na ścianę wielkiego zamieszania dietetycznego, która wprowadziła bardzo dużo frustracji i niepokoju w moim życiu. Jednym z ciekawszych momentów na początku mojej drogi była sytuacja, gdy przestałem pić mleko. Mimo, że wiele autorytetów przekonywało, że nie potrzebuję wapnia z mleka i bez problemu mogę znaleźć go w innych produktach, notorycznie śniło mi się ze strachu, że wypadają mi zęby.
Mnóstwo sprzecznych informacji i strach, jaki we mnie budziły niektóre z nich, zmotywowały mnie do podjęcia moich własnych analiz. Przeprowadziłem bardzo szczegółową analizę, w której pod lupę wziąłem 40 najważniejszych składników odżywczych w 460 produktach, bazując na danych USDA (Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych). W sumie dało to ponad 18 tysięcy danych liczbowych. Dane te zestawione z wytycznymi najważniejszych instytucji naukowych pozwoliły na stworzenie narzędzi, dzięki którym zyskałem spokój. Pierwsze z nich to Dieta odżywcza, która jest podsumowaniem moich poszukiwań, następne to Jadłospisy odżywcze, czyli praktyczne zastosowanie pierwszej książki. Tym razem poszedłem o krok dalej – przekazuję w Wasze ręce Atlas odżywczy, 2474 strony graficznie opracowanych danych – szczegółowy opis 350 najpopularniejszych produktów oraz 35 rankingów najlepszych źródeł składników odżywczych.
Czego dowiesz się dzięki Atlasowi odżywczemu?
✓ Zyskasz szczegółową wiedzę na temat składu odżywczego 350 najpopularniejszych produktów. Warzyw, owoców, roślin strączkowych, grzybów, zbóż, nasion, orzechów, przypraw, olejów, słodzików, a także produktów odzwierzęcych – mięs, nabiału, jaj, ryb, owoców morza i podrobów. Wiedzę tę otrzymasz w przystępnej, przejrzystej i graficznej formie.
✓ Dowiesz się jaka jest gęstość odżywcza każdego z produktów, kaloryczność, indeks glikemiczny oraz wskaźnik ORAC (siły przeciwutleniającej), a w przypadku produktów sezonowych dostaniesz informację o miesiącach, kiedy jest na nie sezon. Jeśli teraz nie rozumiesz jeszcze tych terminów, nic przejmuj się – wszystkie masz opisane i wyjaśnione w atlasie.
✓ Poznasz listę 70 najważniejszych, najbardziej odżywczych produktów – budując na nich swoją dietę będziesz mieć pewność, że Twoja dieta będzie w pełni odżywcza i dostarczysz sobie wszystkiego, czego potrzebujesz
✓ Dowiesz się ile każdego z 33 składników dostarcza Ci dany produkt oraz ile gramów danego produktu zjeść, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na każdy ze składników. Przykładowo dowiesz się, że ziemniaki są dobrym źródłem witaminy C i jednocześnie dostaniesz informację ile gramów ziemniaków musisz zjeść, aby spełnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C – tj. 1014 g.
✓ Dowiesz się jak różnią się składem produkty gotowane oraz mrożone, krótko mówiąc ile tracisz przetwarzając lub przechowując produkty
✓ Otrzymasz obszerne rankingi – najlepsze źródła każdego z 35 składników odżywczych – 96 najlepszych produktów w każdym zestawieniu
✓ Dowiesz się na jakich produktach najlepiej budować swoją dietę oraz zobaczysz ile składników odżywczych dostarczą Ci wybrane ilości produktów, np. 1 kilogram warzyw
Zawartość – co dokładnie otrzymasz?
Atlas odżywczy to 3 tomy wiedzy, w sumie 2474 stron graficznego podsumowania analizy 18000 danych. Ze względu na ogrom danych Atlas dostępny jest jedynie w formie elektronicznej, dzięki czemu szybko można wyszukać to, czego potrzebujemy. Całość jest w 4 ebookach. Pierwszy z nich to wszystkie części w jednej publikacji.
3 kolejne, to każdy z tomów oddzielnie, co ułatwia wyszukiwanie informacji.
Tom 1 – szczegółowy skład produktów – 1654 stron:
✓ szczegółowy skład każdego z 350 opisywanych produktów
✓ szczegółowy opis różnic między produktami surowymi, gotowanymi, suszonymi oraz mrożonymi
Tom 2 – ranking najlepszych źródeł – 640 stron:
✓ rankingi najlepszych źródeł 35 składników odżywczych
✓ każdy ranking zawiera 96 najlepszych źródeł
Tom 3 – 70 najważniejszych produktów – 180 stron:
✓ Lista i opis 70 najważniejszych produktów, z których najlepiej budować dietę
✓ Zalecane porcje produktów oraz szczegółowe ilości składników odżywczych jakie dostarczą
✓ Pomysły na spożywanie dużej ilości najważniejszych produktów
Dla kogo jest Atlas odżywczy?
✓ dla każdego, kto ma dość zamieszania dietetycznego w mediach i chce mieć rzetelną dawkę wiedzy pod ręką
✓ dla osób, którym zależy na zdrowiu i które od odżywiania oczekują prawdziwego odżywienia
✓ dla każdego, kto kiedykolwiek martwił się, czy dostarcza sobie wystarczającą ilość któregokolwiek z niezbędnych składników odżywczych
✓ dla wszystkich, którzy lubią wiedzieć – co jedzą, co odżywia ich ciało, a co jest zbędnym dodatkiem
✓ dla osób na diecie roślinnej (lub rozważających opcję wege), które chcą uspokoić siebie i/lub swoje otoczenie, że dostarczają sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych
✓ dla każdego, kto chce pogłębić swoją świadomość żywieniową
✓ dla osób, które chcą pogłębić wiedzę z Diety Odżywcze
✓ dla osób zajmujących się odżywianiem oraz zdrowiem profesjonalnie – m.in. dietetyków oraz lekarzy
Czemu e-book?
Atlas odżywczy jest w formie e-booka ze względu na swój rozmiar – ponad 2450 stron. Wydanie go w formie wielkiego drukowanego atlasu było bardzo kuszące, na pewno byłby to mega ciekawy projekt i szczerze mnie do tego korciło. Bądźmy jednak szczerzy – atlas taki byłby jednak mało użyteczny. Nie wyobrażam sobie szybkiego szukania produktów i rankingów w tak grubej księdze – nawet gdyby był podzielony na 3 książki, dałoby to 800 stron w każdej książce – a nie jest to powieść, w której przechodzimy liniowo przez wszystkie strony. W atlasie kluczowa jest możliwość szybkiej zmiany stron i szukania konkretnych informacji. Nie chcę tworzyć Atlasu po to, aby służył komuś za ładny prezent albo ładnie prezentował się na półce. Chcę, aby mógł posłużyć się faktycznej poprawy wiedzy. E-book ma tę ogromną zaletę szybkiego przeszukiwania informacji. Daje też możliwość linkowania i automatycznego przechodzenia ze spisu treści do konkretnych stron. Ma też możliwość łatwej aktualizacji danych i dodania nowych produktów – a później przesłaniu wszystkim, którzy posiadają już atlas.
Przedsprzedaż i niższa cena
Atlas jest moim prezentem dla Was na Mikołajki, bo właśnie w Mikołajki, 6 grudnia jest jego premiera. Przez ostatnie miesiące pracowałem nad nim w ciszy, aby zrobić Wam niespodziankę. Jest on jednak wynikiem prac nie tylko tych miesięcy, ale przede wszystkim ostatnich kilku lat analiz dietetycznego szumu i kompleksowej analizy składu produktów 🙂 Właśnie ruszyła przedsprzedaż i przez najbliższe dni możecie kupić go po niższej jeszcze atrakcyjniejszej cenie.