Ile wody potrzebujesz?

Różne źródła podają różne ilości wody, jakie powinniśmy wypijać. Komu ufać? Nie ma lepszej metody niż sprawdzenie tego samemu! Zrobiłem małe obliczenia, które chciałbym Wam pokazać.

Najpopularniejsza reguła brzmi: 8 szklanek wody dziennie. Jednak coraz częściej można przeczytać, że tak naprawdę bez problemu dostarczymy odpowiednią ilość wody wraz z jedzeniem, które jest jej pełne.

Ile wody zużywa organizm?

Żeby móc stwierdzić, ile wody musimy wypić, trzeba najpierw wiedzieć, ile nasz organizm zużywa jej każdego dnia. U osoby mało aktywnej, w niewysokiej temperaturze, organizm zużywa przeciętnie 2,5 litra wody. Przez nerki, kał, płuca i przez skórę. Już poprzez samo oddychanie zużywamy ok. 600 ml wody. Im bardziej suche powietrze, wyższa temperatura i większy wysiłek, tym więcej jej tracimy.

Ile wody dostarczasz z jedzeniem?

Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że naprawdę ciężko jest dostarczyć organizmowi 2,5 litra wody dziennie, nawet jeśli pijemy 2 herbaty, kawę, szklankę mleka i soku. Nawet jak nasze menu to w dużej mierze warzywa i owoce, które składają się głównie z wody.

Przedstawiam Wam 3 menu. Każde ma ok. 2250 kcal, czyli mniej więcej tyle ile potrzebuje mężczyzna w średnim wieku o średniej aktywności fizycznej.

Pierwsze menu, w którym jest dużo pieczywa, mięsa i serów, pokazuje, że spokojnie można odwodnić organizm nawet o litr wody w przeciągu zaledwie jednego dnia. Aż strach pomyśleć, co by się działo po miesiącu takiej diety.

Drugie menu różni się od pierwszego dużą ilością płynów, jest w nim szklanka mleka, soku, 2 szklanki herbaty i duża filiżanka kawy. Jest też dużo warzyw, duża sałatka warzywna, pomidory, brokuł i buraczek. A i tak dostarczyliśmy prawie 500 ml mniej wody, niż potrzebował nasz organizm.

czy_jestes_odwodniony_2b

Trzecie menu składa się w bardzo dużej części z warzyw i owoców. Są 2 talerze zupy, pomidory, jabłka, duża sałatka warzywna, fasola… A i tak dostarczyliśmy 325 ml wody za mało.

czy_jestes_odwodniony_3c

Wniosek jest całkiem prosty, potrzebujemy wsparcia w formie większej ilości płynów. I szczerze mówiąc, 8 szklanek wody jest bardzo rozsądną ilością. Dodatkowe 1,5 – 2 litry wody zabezpieczy nasz organizm. Nie zawsze jemy dużo warzyw i owoców. Przy większym wysiłku lub temperaturze ilość potrzebnych nam płynów bardzo szybko wzrasta. Podczas umiarkowanego godzinnego treningu możemy stracić nawet 1,5 litra wody, podczas bardzo intensywnego, nawet 4 litry. Pijąc 8 szklanek dziennie i będąc do tego przyzwyczajonym, nie będzie obawy, że np. podczas cieplejszych dni dostarczymy za mało wody. Ale czy to aż tak ważne?

Czy łatwo odwodnić organizm?

Ok. 60% naszego organizmu to woda. Przy wadze 70 kg daje to 42 litry wody. Utrata już 2% wody, czyli w tym wypadku 840 ml, skutkuje pogorszeniem koncentracji, pamięci i pogorszeniem nastroju. Odwodnienie takie przyspiesza też bicie serca, powoduje zmęczenie i zmniejsza przemianę materii – o dobre kilka procent. Długotrwałe, wieloletnie odwodnienie niesie bardzo poważne skutki – na pewno o tym jeszcze napiszę 🙂

Dostarczając dziennie tylko 325 ml mniej wody, po tygodniu da to już 2275 ml, czyli odwodnienie na poziomie ponad 4%. Organizm zacznie się przed tym oczywiście bronić, odkładając wodę i spowalniając przemianę. W przeciwnym razie po miesiącu brakowałoby mu 10 litrów wody. A przy tej wadze śmiertelny byłby brak już 6 litrów.

Reasumując, 8 szklanek wody to całkiem rozsądna ilość, która na pewno nie sprawi, że przesycimy wodą organizmu, a zabezpieczy nas przed z pozoru małym, lecz bardzo istotnym dla organizmu odwodnieniem. A jeśli do tej pory nie piłeś tej ilości wody, w niedługim czasie zobaczysz również przypływ energii, sił i dobrego nastroju. Obiecuję.


Książka „Dieta odżywcza”
Więcej możesz przeczytać w mojej książce. Jest to odpowiedź na towarzyszące nam dziś ogromne dietetyczne zamieszanie. Książka poprzez analizę składu 460 produktów dokładnie pokazuje, które pokarmy są najbogatsze w cenne składniki odżywcze. Jest to prosty i graficzny przewodnik, który uczy jak doskonale zbilansować swoją dietę.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
8 lat temu

Jednak gdy jest się odwodnionym, to organizm sam reaguje i wywołuje u nas uczucie pragnienia. Wystarczy go nie ignorować, a wszystko będzie dobrze.

Mateusz Żłobiński
Reply to  Monika

Ale przy małym odwodnieniu możemy odczuwać je jako głód. Generalnie nie jest to takie proste, wydaje się, że powinnyśmy działać zgodnie z organizmem, jednak gdy zaczniemy więcej pić, nagle okazuje się, że mamy większe pragnienie.

Basia
Basia
8 lat temu

Gdy organizm daje nam znać uczucie pragnienia to jest już alarmujący sygnał, a żeby nie dopuścić do odwodnienia (nawet minimalnego) to tak naprawdę powinno się pić zanim poczujemy pragnienie.

A tak przy okazji świetny blog i bardzo przyjemnie się czyta Twoje artykuły 🙂

Mateusz Żłobiński
Reply to  Basia

dzięki 🙂

Gosia
Gosia
4 lat temu

Ok, a kiedy masz czas sikac na okraglo? Zawsze rezygnowalam z picia duzej ilosci wody po jednym dniu, gdyz wkurzalo mnie ciagle lazenie do toalety. Poza tym kolo wieczora jak juz zblizam sie do tych powiedzmy 1, 5l wody boli mnie brzuch i mam ogolnie zle samopoczucie.
Tak wiec wniosek moj jest taki, ze picie takich ilosci wody to sciema. Wystarczy mi ze wypije szklanke rano i w ciagu dnia kiedy czuje pragnienie. Poza tym owoce warzywa, zupy, wszystko to zawiera iles wody.

Zobacz również
mail facebook instagram