Dzisiejszy przemysł hodowlany oczami Biblii

Smuci mnie brak poruszania przez kościół tematu wykorzystywania zwierząt. Według mnie odmienne zdanie od kościoła ma Biblia, która potępia analogiczne sytuacje wielokrotnie. 

Oj będzie o Biblii, ostro 😉 Jeśli tak pomyśleliście i już chcecie uciekać, zachęcam do przeczytania i jeśli macie odmienne zdanie napisaniu go w komentarzu 🙂

Kościół odcina się od tematu zwierząt i nie usłyszymy na niedzielnej mszy aby nie jeść mięsa z masowych hodowli, nie mówiąc już o całkowitej rezygnacji z mięsa w myśl przykazania „nie zabijaj”. Całkiem inne wrażenie odnoszę jednak czytając Biblię, która nie wprost, lecz według mnie bardzo dosadnie krytykuje wykorzystywanie słabszych i wykorzystywanie swojej siły i władzy w stosunku do reszty świata.

Mówi m.in. o tym jeden z najpopularniejszych fragmentów, o kuszeniu Jezusa na pustyni. Opiszę Wam jak to widzę 🙂

Przytoczone fragmenty pochodzą z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, wyd. Święty Paweł.

Potem Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby tam kusił Go diabeł. Po czterdziestu dniach i nocach postu odczuwał głód. Wtedy zbliżył się do Niego kusiciel […]

Zacznę od końca, czyli trzeciego, ostatniego kuszenia Chrystusa i najistotniejszego według mnie:

Następnie wyprowadził go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata z całym ich przepychem i powiedział: Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz na kolana i oddasz mi hołd”.

Diabeł kusił Jezusa władzą i potęgą, przyporządkowaniem sobie świata, jednak pod jednym warunkiem – musiałby oddać się szatanowi, klęknąć przed nim, oddać mu hołd, krótko mówiąc być jego sługą i przejąć jego metody działania, przemoc, obłudę, chciwość.

kurczaki-hodowla-masowa

Dokładnie to, co proponował kusiciel Jezusowi dzieje się według mnie dziś z masową hodowlą zwierząt. Wielkie firmy wykorzystują swoją władzę i potęgę i zawłaszczają sobie przemocą świat zwierząt. Czasem mam wrażenie, jakby przemysł wyzbył się wszystkich zasad moralnych i w imię przepychu i bogactwa upadł na kolana i oddał hołd wiecie komu.

Tłoczenie zwierząt na bardzo małej powierzchni to czysta chciwość i chęć zysku bez patrzenia na konsekwencje. To właśnie tym kusi szatan Jezusa, władzą i potęgą, kosztem wyzbycia się moralności.

Na końcu firmy te fałszywie się reklamują się jako firmy dbające o dobro zwierząt – co już w ogóle wydaje się ponurym żartem.

Jednak jest to tylko jedna z pokus, jakie dał Jezusowi diabeł.

Jakie były kolejne?

Po czterdziestu dniach i nocach postu odczuwał głód. Wtedy zbliżył się do Niego kusiciel i powiedział: “Jeśli jesteś Synem Bożym, rozkaż, żeby te kamienie stały się chlebem”. Lecz On mu odpowiedział: “Napisano: Nie samym chlebem żyje człowiek, ale tym wszystkim, co pochodzi z ust Boga”.

Diabeł chciał skłonić Jezusa, aby wykorzystał swoją moc i możliwości dla własnego dobra. Bardzo ważne są ostatnie słowa Jezusa, że człowiek nie żyje samym chlebem, lecz tym wszystkim, co pochodzi z usta Boga. Wiecie jak rozumiem wszystko to, co pochodzi z ust Boga? Myślę, że przede wszystkim chodzi o miłość i sprawiedliwość.

hodowla_prosiat

Ten fragment można odnieść do konsumentów, do nas wszystkich. Nie obchodzi nas skąd pochodzi nasze jedzenie, nasz chleb. Kupujemy je nawet jeśli pozbawione jest boskiej miłości i nawet jeśli nie pochodzi z ust Boga – cytując powyższy fragment. Krótko mówiąc kupujemy jedzenie okupione cierpieniem i fałszem. Biblia dobitnie nam to wypomina: „nie samym chlebem żyje człowiek, ale tym wszystkim co pochodzi z ust Boga”.

Liczy się dla nas tylko chleb, sam końcowy wyrób, który sam w sobie nie powinien mieć dla nas żadnego znaczenia. Nie obchodzi nas jaką mękę przeszły zwierzęta, które kupujemy w markecie. Nie obchodzi nas skąd pochodzi ten chleb – nawet jeśli pozbawiony jest miłości, a towarzyszy mu tylko cierpienie. 

Bronimy się, tłumaczymy sobie, że my chcielibyśmy inaczej, ale nie mamy na to wpływu. Tłumaczymy sobie, że nie potrafilibyśmy nie jeść mięsa, że tak jest od zawsze, że mamy kły, że to, że tamto, krótko mówiąc szukamy wymówek. Nie bez znaczenia w tym fragmencie jest fakt, że Jezus nie jadł 40 dni. Był ogromnie głodny i miał świetną wymówkę, aby poddać się pokusie. 

Bardzo mocny jest dla mnie ten fragment. Czy liczy się dla nas bardziej chleb, czy to, co się za nim kryje?

Ostatnie, trzecie, a raczej drugie w kolejności kuszenie jest bardzo subtelne.

Wtedy zabrał go diabeł do Świętego Miasta, postawił na szczycie świątyni i powiedział: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół. Napisano bowiem: “Swoim aniołom wyda polecenie o Tobie, Na rękach będą Cię nosić, abyś nie uraził o kamień swojej nogi.” Jezus mu odpowiedział: Napisano także: “Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, twego Boga.”

Wiele źródeł podaje, że diabeł po prostu kusił Jezusa, aby ten dokonywał spektakularnych czynów. Podaje tak również wydanie Biblii, z którego pochodzą te fragmenty. Według mnie ma to jednak o wiele głębsze znaczenie. Chodzi tu o odpowiedzialność za własne czyny. Diabeł kusił Jezusa: skocz, jesteś Synem Bożym, nic Ci się nie stanie, ten jednak bierze odpowiedzialność za swoje czyny i nie liczy na swojego Ojca.

biblia_zwierzeta_2

Myślę, że bardzo często zasłaniamy oczy i nie bierzemy za swoje czyny odpowiedzialności – tę pozostawiamy na barkach innych. Dokładnie przed tym chciał nas ostrzec ten fragment.

Bardzo łatwo wytłumaczyć sobie, że mięso, które mamy na talerzy przeszło odpowiednie kontrole, że zwierzęta nie mogły cierpieć, bo KTOŚ by temu zapobiegł. KTOŚ czuwa nad tym i nic złego się nie stanie. Nie chcemy oglądać reportaży pokazujących w jakich warunkach zabijane są zwierzęta, w jakich warunkach przetrzymywane są krowy i kury. Chcemy wierzyć, że to tylko wyjątki, a w rzeczywistości zwierzętom nie dzieje się krzywda, bo przecież KTOŚ by na to nie pozwolił. Zrzucamy odpowiedzialność na innych, a sami wierzymy, że KTOŚ czuwa i wszystko jest w porządku.

Czemu o tym wszystkim nie mówi dziś kościół? Według mnie bliżej dzisiejszemu kościołowi do pokus kusiciela niż do nauk Jezusa 😉

Biblia mówi jednak w tym fragmencie jasno: ważniejsze dla nas od samego chleba powinno być wszystko to, co się za nim kryje.

Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia Kuchta
Kasia Kuchta
8 lat temu

ludzie mają wklepaną w głowę wizję o bezbolesnym uśmiercaniu zwierząt, które do tego zostały stworzone, aby je zjeść- dlatego to totalnie martwy temat

Anka
Anka
8 lat temu

przykra prawda 🙁

majka
majka
8 lat temu

Tak to niestety prawda że świat oddaje hołd bożkowi zysku i chciwości, który nakazuje w nienaturalnie krótkim czasie utuczyć zwierzątko za pomocą różnych niezdrowych wręcz okrutnych metod, czy to będą sterydy czy hormony czy antybiotyki (podawne zarówno w celach tucznych jak i ”profilaktyki” zakażen gdy zwierzęta sa stłoczone bez dostępu swiatła słonecznego i świeżej naturalnej zieleniny -jednym slowem nie na wolnym wybiegu, to obniża ich odporność i powoduje choroby. O jakości mięsa, jajek i mleka już nie wspomnę ale to jest kolejny punkt tego programu który też nalezałoby poruszyć, bo chodzi tu zarówno o zło wyrządzane tym biednym zwierzakom ale… Czytaj więcej »

Mateusz Żłobiński
Reply to  majka

to się powoli zmienia i na pewno kiedyś ludzie będą traktować zwierzęta na równi z ludźmi, najbardziej dziwi mnie, że nawet filozofowie nie poruszają tego tematu, co mocno sugeruje, że nawet filozofia jest mało otwartą nauką… podobnie było dawniej np. z niewolnictwem – było całkowicie normalne i nawet filozofowie nie podejmowali na jego temat rozmów

Iti
Iti
8 lat temu

No a teraz nie jest normalne????? Tylko że inaczej się nazywa – prywaciarstwo i wyzysk!! Ludzie klapki macie na oczach czy jak? Problemem świata nie jest jedzenie zwierząt ale co jeden człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi w chęci władzy.

Ania
Ania
5 lat temu
Reply to  Iti

W samo sedno. Zwierzeta to problem drugorzedny. Skupmy sie na ludziach.

Anna
Anna
5 lat temu

Oby nigdy ji8e doszlo do tego ze czlowiek bedzie na rowni ze zwierzeciem to obraza Boga ktory stworzył zwierzeta poddane człowiekowi. Prosze nie wpadać ze skrajności w skrajnosc bo przez takie poglady jestescie blizej szatana jak Ci co zwierzeta wykorzystuja w ramach przemyslu. Faktem jest ze zwierzetom nalezy sie szacunek i prawidlowe obchodzenie sie z nimi natomiast Bog dopuscil spożywanie miesa by ratowac ludzkosc by czlowiek nie zjadal czlowieka tylko zwierze w razie glodu czyli ludzkiej slabosci bo to czlowiek jest dla Boga najwazniejszy i wolal poswiecic zwierzeta niz zatracic ludzkość takie logiczne. Prosze poczytac Biblie ze zrozumieniem.

Malgorzata
Malgorzata
3 lat temu
Reply to  majka

Kościół chce martwych ludzi bo ci przynoszą szybki i duży zysk.Kisciol a Bóg to dwie odrębne u całkiem przeciwstawne sprawy.

Dominika Biernaczyk
Dominika Biernaczyk
8 lat temu

Moim zdaniem kościół milczy bo spójrzmy na księży, oni są jednymi z największych konsumpcjonistow mieska, są od niego uzależnieni . To tak jakby alkoholik mowil drugiemu alkoholikowi jak alkohol szkodzi i ma przestac go pić. Żeby zacząć głosić prawdę w kościele księża musieliby zacząć od siebie a to juz jest problem.

kate
kate
8 lat temu

Co za bzdury w tym artykule inne są super ! wszystko sprowadziliście do jedzenia mięsa a czytając uważnie Biblię wiedzielibyście że mięsa nie można jeść bo mnóstwo jest z tego chorób a księża wiadomo nie są wyznacznikiem żadnej moralności .Ale kościół to jedna strona a Biblia to druga więc najlepiej nie pisać bzdur gdy sie dokładnie czegoś nie zna lub nie przeczyta .Pozdrawiam

animalpastor
animalpastor
8 lat temu

dziekuje za glos w temacie, madry glos…podzielenie sie myslami, ktore zadnemu chrzescijaninowi nie powinne byc obojetne 🙂 pozdrawiam serdecznie, tom animalpastor, duszpasterz ludzi i zwierzat

Mateusz Żłobiński
Reply to  animalpastor

również serdecznie pozdrawiam!

wiedza nie szkodzi
wiedza nie szkodzi
7 lat temu

Jakkolwiek temat jest trudny i trzeba mówić o niewłaściwym traktowaniu zwierząt, to jednak nie zmienia to faktu, że przedmiotowy tekst jest jednym z najbardziej zmanipulowanych i nietrafionych komentarzy do słów zawartych w Biblii jakie dane mi było przeczytać. Warto używać argumentów które trafiają w sedno, a nie naginać rzeczywistość do naszych, choćby nawet najbardziej szczytnych celów. W ogóle o Kościele – bo ten wyraz pisze się z dużej litery – powinni się wypowiadać wierzący. Niewierzący nie powinni się wtrącać w spawy Kościoła (tak jak ja nie wtrącam się w to co powinna robić międzynarodówka komunistyczna, bo to mnie nie dotyczy),… Czytaj więcej »

Mateusz Żłobiński

długo się rozpisałeś, jednak nie podałeś żadnych argumentów, tak naprawdę nic nie napisałeś, rozumiem, że się nie zgadzasz, jednak napisz czemu – czym zmanipulowałem, podaj konkrety proszę. Nie piszę o całej Biblii, piszę o pewnym podejściu opisywanym w Biblii, przecież cała ta księga to zbiór pewnych porad, metafor, jest to jeden z pierwszym poradników samorozwoju i nie trzeba być wierzącym w danego Boga, aby móc interpretować Biblię. A oceniać Kościół można, czy jest się jego członkiem czy nie – dokładnie jak w każdej innej dziedzinie.

Ylva_Fraskogen
Ylva_Fraskogen
7 lat temu

Też mi się grzeje mózg, kiedy po słuchaniu kazania o miłości ludzie wracają do domu, żeby usiąść nad kotletem. Jest to po prostu brak świadomości, gorszy od niego jest tylko brak chęci, aby myśleć, zastanawiać się co się robi, być uważnym. I to dotyczy nie tylko jedzenia mięsa, a praktycznie każdej dziedziny życia – „większość” ludzi nigdy nie będzie wyznacznikiem postępowania dobrze, ponieważ „większość” nawet nie wie, dlaczego to robi. Że też nie widzą ironii w nazywaniu Jezusa swym pasterzem. To kult bycia owcą / baranem, na którym zbija się niezłą kasę:)

Deer
Deer
6 lat temu

Biblia zezwala na jedzenie mięsa. Z Biblii wyłania się obraz Boga, który daje wolność. Nie będzie raju dla człowieka bez jego wolności. Bóg nie ocenia na podstawie uczynków, ale na podstawie wiary. Nie na podstawie samych czynów, ale na podstawie motywacji – to jest coś czego jeden człowiek o drugim człowieku nie może zupełnie wiedzieć, dlatego tylko Bóg może sprawiedliwie nas osądzić, bo na podstawie uczynków nie ma ani jednego dobrego człowieka. Moje zdanie: człowiek, który je mięso choćby nie wiem jak był wielkoduszny dla innych ludzi nie będzie dobry, bo z jego inicjatywy się zabija; człowiek, który nie je… Czytaj więcej »

Patrycja
Patrycja
5 lat temu

Księga Rodzaju rozdział 1, werset 29 – MOŻEMY jeść rośliny
Księga Rodzaju rozdział 9, werset 3 – MOŻEMY jeść mięso

Tom
Tom
4 lat temu

Biblia sama sobie przeczy, raz mówi metaforą, raz dosłownie, była zmieniana wiele razy, była źle tłumaczona wiele razy (kto się interesuje, ten wie). Dlatego uważam, że nie powinno się szukać tam odpowiedzi. Jeżeli byłby tam zapisek, że można zabijać innych ludzi, to czy czulibyśmy się bezkarni i to robili na porządku dziennym? Nie wydaje mi się. Kiedy człowiek nie miał takiego dostępu do jedzenia, jak teraz, jadł wszystko, bo był do tego zmuszony. Obecnie sklepowe półki uginają się od jedzenie. Człowiek je mięso teraz dla frajdy, dla smaku, a nie dlatego, że musi. Każdy, kto uważa, że ma do tego… Czytaj więcej »

Iwona
Iwona
2 lat temu

Całkiem ciekawa interpretacja Słowa Bożego 😊 Myślę, że człowiek nigdy nie będzie na równi ze zwierzęciem, co nie znaczy że ma się nad nim znęcać! Bóg stworzył człowieka na Swój obraz i podobieństwo a ziemię uczynił nam poddaną. Teraz w jaki sposób człowiek korzysta z darów ziemi to wszyscy wiemy. Tak jak jest napisane w przytoczonym fragmencie szatan jest,, panem tego świata” a grzech który jest zakorzeniony w człowieku czyni go podatnym na kuszenie i przyjmowanie narracji diabła. Jezus się oparł, bo jest Bogiem, ludzie nie i błądzą bardziej lub mniej. Nie tylko sprawa jedzenia tutaj wchodzi w ,,grę ”… Czytaj więcej »

Zobacz również
mail facebook instagram