Nie mija mnie wrażenie, że wszystkie firmy w koło zapomniały co znaczy słowo uczciwość. Postępowanie firm wyznaczane jest przez prawo, a nie przez czystą uczciwość i sumienie.
Część 1: 5 nieuczciwych firm i ich sposoby na manipulacje cz.1
Kiedyś złościłem się na takie manipulacje. Dziś po prostu omijam takie firmy szerokim łukiem i po cichu cieszę się, że będę miał kolejny materiał na bloga. Z niedowierzaniem przyglądam się markom, które cały czas bazują na mało uczciwych chwytach. Słyszą, że ważna jest komunikacja z klientami, dlatego mają swoje profile społecznościowe, wymyślają piękne hasła i slogany, jednak ich prawdziwa natura i zamiary wychodzą z każdej strony. W dobie mediów społecznościowych firmy takie są skazane na porażkę i wyparcie przez inne, uczciwe w swoich komunikatach firmy.
Na pierwszy rzut idzie dżem Herbapolu. Chyba żadna firma nie pociąga się do tak mocnych manipulacji. Na etykiecie czytamy „100% wiśnia nadwiślanka”. Brzmi świetnie. 100% wiśni i jeszcze naszych polskich. Ale nie, zaraz. Czytają tył opakowania widzimy, że w produkcie tylko 40% to wiśnia, reszta to cukier i dodatki. I już w głowie układa się wyjaśnienie – w tych 40% wiśni, 100% to wiśnia nadwiślanka. Sprytne co? Mało co, i wiśni byłoby mniej niż dodanego cukru, co ma miejsce w innym dżemie z tej serii – 100% porzeczek z okolic Nałęczowa, gdzie porzeczki są dopiero na 3 pozycji w składzie.
Drugi produkt symbolizuje całą grupę wód smakowych. Być może powiecie, że się czepiam i przesadzam. Niedawno jednak widziałem w sklepie, jak pewna mama spytała się synka, czy chce wody z cytryną i… wzięła Nałęczowiankę cytrynową, która na marginesie ma aż 4 substancje słodzące. Naprawdę wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wody smakowe to nie wody z owocami, a zwykłe napoje. Wody te mają prawie zawsze niezabarwiony kolor wody i piękne zdjęcia owoców. Żywiec Zdrój jest idealnym przykładem, że to czysta i zamierzona manipulacja. Seria gaz z sokiem wsparta jest reklamą, w której widzimy, jak mężczyzna nalewa źródlaną wodę i słyszymy hasło jeszcze cytryna i gotowe. A jak wygląda skład tego napoju? Znajdziemy w nim nawet substancję konserwującą.
Skład: woda źródlana 88%, cukier, sok cytrynowy z zagęszczonego soku cytrynowego 4%, ekstrakt cytrynowy, dwutlenek węgla, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, stabilizator: mączka chleba świętojańskiego, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, substancja konserwująca: sorbinian potasu, aromaty naturalne
Równie wielkim sprytem (i brakiem szacunku do konsumentów) wykazał się Kubuś Waterrr. W sposób oczywisty nazwa waterrr daje nam jasny znak, że mamy do czynienia z wodą. Ale, że waterrr to nie water, więc prawnie wszystko jest ok. Prosząc w kiosku o wodę dla dzieci, prawie zawsze otrzymuję ten napój. Zamiary marki uzupełnia skrócony opis składu z boku opakowania: doWODY jakości: woda źródlana, z sokiem owocowym – a gdzie cukier? Cukier tylko małymi literkami z tyłu opakowania. I w brzuchach dzieci.
Kolejny bohater, to Kresto i suszona żurawina. Kresto jest tutaj symbolem prawie wszystkich marek sprzedających żurawinę suszoną. Kresto, Bakalland, Bakal, Helio i wiele innych… wszystkie pod nazwą żurawina, sprzedają słodkie cukierki, w których połowę stanowi cukier. Jeśli wszyscy robią taki przekręt, to czemu wyróżniłem Kresto? Z powodu ich hasła, znajdującego się na opakowaniu – świadome odżywianie. Naprawdę bardzo świadome!
Zwróćcie uwagę, jaka jest kolejność słów na opakowaniu – Caprio pomarańcza 100%. A dalej małymi literkami… dziennej dawki witaminy C. W rzeczywistości soku mamy 20%, znajdziemy natomiast syrop glukozowo-fruktozowy i substancje słodzące acesulfam K i cyklaminian sodu, który uwaga… podejrzewany jest o wywoływanie nowotworów i od 1969 r. jest substancją zabronią w Stanach Zjednoczonych.
Być może koncerny zakładają, że klient wybaczy oszustwo. Już się przyzwyczaił, że wszyscy tak robią.
O nie, ja się nie przyzwyczaję.
.
Książka „Dieta odżywcza”
Więcej możesz przeczytać w mojej książce. Jest to odpowiedź na towarzyszące nam dziś ogromne dietetyczne zamieszanie. Książka poprzez analizę składu 460 produktów dokładnie pokazuje, które pokarmy są najbogatsze w cenne składniki odżywcze. Jest to prosty i graficzny przewodnik, który uczy jak doskonale zbilansować swoją dietę.