Jak zachować szczupłą sylwetkę bez liczenia kalorii, bez nakładania na siebie ograniczeń i najadając się do syta? Dziś właśnie o tym.
Większość osób myśli, że miarą naszego się jest to, ile spożyliśmy kalorii. Jeśli tak myślicie, to bardzo Was zakoczymy. Miarą naszego najedzenia się w o wiele większym stopniu jest napełnienie naszego żołądka. To czy jesteśmy syci po posiłku, zależy głównie od rozmiaru posiłku, a nie od jego kaloryczności.
Strategia pełnego brzucha
Chcemy opowiedzieć Wam dzisiaj o jednej ze strategii, którą opisujemy w naszym kursie „Uwolnij się od diet i kilogramów”.
Strategię tę możecie również wysłuchać:
Jemy ok. 2 kg jedzenia dziennie
Jest to niesamowicie ważne! Potwierdzają to badania – jemy w ciągu dnia raczej określoną ilość gramów niż kalorii. Jeśli przyzwyczajeni jesteśmy przykładowo do jedzenia 2 kg jedzenia każdego dnia, to zjemy zbliżoną ilość jedzenia, niezależnie, czy będą to warzywa, zboża, mięso, czy słodkie ciastka. Przy czym, jeśli zjemy 2 kg warzyw i zbóż, dostarczymy sobie np. 1500 kcal, a jeśli zjemy 2 kg ciastek, dostarczymy sobie ponad 10 tys. kalorii. 2 kg jedzenia pozwala czuć się nam sytymi i zadowolonymi.
Oczywiście dla każdej osoby ilość ta będzie nieco inna, niektórzy będą potrzebować mniej, inni więcej jedzenia, śmiało możemy jednak określić te 2 kg jako średnią ilość, dzięki której najadamy się do syta.
Przytoczymy Wam tutaj słowa CDC, narodowej agencji ochrony zdrowia USA:
„Badania pokazują, że ludzie spożywają dość stałą ilość żywności w ciągu dnia. Stwierdzenie to jest prawdziwe niezależnie, czy ilość pożywienia zawiera dużo, czy mało kalorii”
Przeciętnie zjadamy około 2 kg jedzenia dziennie. Przykładowo właśnie taka ilość wynika z analizy danych naszego GUSu, czy z danych Departamentu Rolnictwa USA. Pokrywa się to zresztą z pojemnością naszego żołądka, która liczy średnio właśnie 2 litry.
Zwiększ w diecie ilość produktów z dużą objętością
Co więc robić? Wystarczy zwiększyć w diecie ilość produktów niskokalorycznych, czyli takich, które mają dużą objętość, a mało kalorii.
Taką właśnie strategię zaleca wspomniane CDC. Przynosi to niesamowite
korzyści:
- Możesz najadać się do syta
- Nie musisz myśleć o ograniczeniach
- Nie musisz liczyć kalorii, a wystarczy po prostu zwiększyć w diecie ilość produktów niskokalorycznych.
Jest to główna ze strategii, jaką proponuje wspomniane CDC. Liczne badania pokazują, że jest to niesamowicie skuteczna, a jednocześnie przyjemna metoda odchudzania.
Które produkty są dla Ciebie niskokaloryczne?
Jak sprawdzić, które produkty są dla nas niskokaloryczne? Tak naprawdę możemy poruszać się tutaj bardzo intuicyjnie. Przykładowo, produktami niskokalorycznymi są wszystkie warzywa i owoce. Abyście mieli jednak pełen obraz sytuacji, dokładnie to teraz wyjaśnię.
Wskaźnik, który mówi o kaloryczności produktów, nazywa się gęstością kaloryczną. Pokazuje zawartość kalorii danego produktu w odniesieniu do jego wagi. Najczęściej pokazuje, ile kalorii ma ten produkt w 100 g. Przykładowo jabłka mają w 100 g 50 kcal. Cukierki mogą mieć w 100 g np. 400 kcal. Ser ma 370 kcal, a olej prawie 900 kcal.
Które z nich możemy uznać za niskokaloryczne, a które za wysokokaloryczne, konkretnie dla Ciebie? Wiedząc, że zjesz każdego dnia średnio 2 kg jedzenia, najlepiej liczyć gęstość kaloryczną nie dla 100 g, a dla 2 kg. Dzięki temu od razu będziesz widzieć, czy dany produkt jest dla Ciebie nisko- czy wysokokaloryczny.
Zjadając 2 kg jabłek, dostarczysz sobie 1000 kcal. Jeśli Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to 2000 kcal, widzisz, że jabłka są produktem bardzo niskokalorycznym. Jeśli chcesz schudnąć, każde jabłko będzie działać więc na Twoją korzyść.
Ile potrzebujesz kalorii?
Kolejna ważna rzecz, to ile tak naprawdę potrzebujesz kalorii. Pomoże Ci w tym nasz wpis: Ile potrzebujesz kalorii?
Usiądź sobie i oblicz to – jest to niezbędne do tego, aby ocenić,
które produkty są dla Ciebie niskokaloryczne, które średnio, a które wysokokaloryczne. Można jednak założyć, że kobiety średnio potrzebują ok. 2000 kcal, a mężczyźni 2500 kcal – to tak na szybko, jeśli nie chce Ci się teraz liczyć 🙂
Zwiększ po prostu ilość tych produktów
Załóżmy teraz, że chcesz schudnąć i potrzebujesz ok. 2000 kcal dziennie.
Zwiększ w swoim jadłospisie ilość produktów, które mają w 2 kg mniej niż
te 2000 kcal.
Jest to szalenie skuteczna strategia, ponieważ pozwala łatwo ocenić, co
zmienić w swoim jadłospisie, żeby osiągnąć swój cel. Wystarczy zwiększyć
ilość produktów niskokalorycznych, czyli tych, które mają dużą objętość i mało kalorii. Nie musisz myśleć, ile jeść, nie musisz się głodzić. Po prostu dodajesz na talerz np. więcej brokułów.
Świetnym sposobem na zwiększenie objętości i gramatury posiłków jest podawanie ich w formie zup. Niemal wszystkie zupy są niskokaloryczne.
338 przepisów wspierających odchudzanie
Na naszym blogu znajdziecie świetne narzędzie – wszystkie przepisy podzielone są według tej skali. Znajdziecie u nas przykładowo aż 158 przepisów, które w 2 kg mają mniej niż 1200 kcal, a aż 338 przepisów, które mają w 2 kg mniej niż 2000 kcal. Poniżej zrzut ekranu, który pokazuje, jak szukać tych przepisów w naszej wyszukiwarce:
1 z 25 strategii uwalniania się od diet i przyjemnego odchudzania
Jest to jedna z 25 strategii z naszego kursu: „Uwolnij się od diet i kilogramów”. Kurs pomoże Ci zachować szczupłą sylwetkę, pokażemy Ci, że odchudzanie może być proste, przyjemne i uwolnimy Cię od diet – zrozumiesz mechanizm wszystkich diet i jedyne czego będziesz potrzebować, to po prostu wybranie sobie odpowiedniej strategii działania i przyjemnej pracy nad sobą 🙂
Przedsprzedaż 2. edycji kursu
Trwa właśnie przedsprzedaż 2. edycji kursu. Możecie go teraz kupić w niższej cenie, dodatkowo w prezencie otrzymacie e-booka z tygodniowych jadłospisem odchudzającym 🙂