Natka pietruszki – nasza rodzima superżywność, dostępna przez prawie cały rok, niedroga, pełna wartości odżywczych. Przynosi powiew wiosny i świeżości na talerzu, swym zapachem budzi do życia nawet w środku zimy. Zachwyceni jej walorami mamy dla Was 10 sposobów na jej wykorzystanie. Również na słodko.
Natka pietruszki jest bardzo wdzięcznym warzywem i mimo intensywnego smaku daje wiele możliwości wykorzystania. Po wielu latach serwowania w tradycyjnej kuchni polskiej w postaci kilku listków na górze ziemniaków tuż obok kotleta, bynajmniej nie sojowego, zaczyna powoli istnieć w pełnej swojej krasie. Ja nie wyobrażam sobie wyjścia z targowiska bez co najmniej jednego wielkiego pęczka – zazwyczaj niosę cały bukiet 🙂 Dorzucam ją do wielu potraw, dbając jednak o to, żeby ze względu na zawartość szczawianów nie przesadzić z jej ilością (maksymalnie kilka pęczków tygodniowo – więcej o tym w artykule Natka pietruszki – prawdziwy superfood). Czasami robię sobie też kilka dni przerwy, tak by za tym smakiem zatęsknić i wrócić do niego z jeszcze większą sympatią.
Gdzie zatem można wrzucić tę superżywność z warzywniaka? Gdybym miała odpowiedzieć jednym zdaniem, to byłoby to: do wszystkiego! 😉 Ale po kolei, przyjrzyjmy się różnym porom dnia i okazjom.
Śniadanie:
1. Zielony koktajl z natką
Po pierwsze: garść natki w koktajlu. W najprostszej wersji odżywczej wrzucamy: natkę, mleko sojowe, otręby i jabłko. W wersji bardziej urozmaiconej smakowo – dodatki typu nasiona słonecznika, czy wiórki kokosowe – tak jak w przepisie poniżej:
A na chłodniejsze poranki polecam zielony koktajl rozgrzewający z natką.
2. Tofucznica z natką
Po drugie: tofucznica. To jeden z naszych ulubionych sposobów na wykorzystnaie natki – delikatnie podsmażona nabiera zupełnie nowego smaku. Dodatkowo tofucznica posypana posiekaną świeżą natką, swoim zapachem skutecznie pobudza do działania, czyli na poranek idealnie. Tak jak w przepisie poniżej, w połączeniu ze słodką dynią piżmową:
Obiad:
3. Soczewica z natką
Natka powoli staje się też elementem obowiązkowym salaterkowych dań jednogarnowych. Jej dodatek sprawia, że zarówno wygląd, jak i zapach kuszą i bardzo pozytywnie wpływają na przyjemność płynącą z jedzenia. Warta jest uwagi, zwłaszcza jeśli danie jest odgrzewane dnia następnego.
4. Hummus z natką
W ramach dodatku obiadowego natka świetnie też komponuje się z hummusem. Przypomina mi to również sos tahiniowy z kuchni babci mojej izraelskiej przyjaciółki (tahini + ciepła woda + sok z cytryny + bardzo drobno posiekana natka), element niezbędny każdej kolacji szabatowej, przynajmniej u babci Shoshany. A poniżej przywieziony z Izraela przepis na bardzo sycący i odżywczy hummus na ciepło:
Kolacja:
5. Makaron z pieczarkami i z natką
Podsmażona natka z czosnkiem to smak, który chyba nigdy mi się nie znudzi. Jeśli dodamy do tego pieczarki i makaron razowy, otrzymamy istną bombę wartości odżywczych. Nie dość, że superodżywczo, to jeszcze superszybko.
6. Zupa z natką
Natkę bardzo często wrzucam do wywaru warzywnego, który jest później bazą do zup. Swoją drogą, warto takiego wywaru zrobić więcej i część zamrozić – wtedy zrobienie smacznej zupy wielowarzywnej to chwilka. Zwłaszcza jak wracamy wieczorem do domu i nie mamy nic w lodówce – wtedy zamrożony wywar wraz z zamrożoną mieszanką warzyw może nam uratować zdrową kolację. Tymczasem natkę można tez wykorzystać jako warzywo dominujące w zupie i przygotować zupę krem.
Przekąski z natką:
7. Falafele z natką
Natka to dobry składnik kotletów roślinnych. Zawsze to dodatkowe wartości odżywcze i ciekawy smak. Można ją też potraktować jako element dominujący kotletów i zrobić falafele. W przepisie poniżej wersja pieczona z dodatkiem batata dla zachowania wilgotności (szukaliśmy wersji odżywczej, która nie angażowałaby dużej ilości oleju). W wersji podsmażonej ze względu na krótki czas obróbki termicznej, kolor byłby natkowo-zielony, a konsystencja bardziej puszysta (i tu batat nie byłby potrzebny).
8. Pesto z natką
Z natki w ramach przekąski można też zrobić pesto – bardzo szybką i odżywczą przekąskę, która smakuje świetnie np. ze słupkami marchewki. Pesto z natki można też wykorzystać w połączeniu z makaronem z soczewicy w towarzystwie sałatki ze świeżych warzyw i w ten sposób otrzymać bardzo odżywczą kolację.
9. Sok z natką
Natka to też świetny dodatek do soków warzywno – owocowych, zwłaszcza dla posiadaczy wyciskarek wolnoobrotowych. Zasada co do odżywczości jest prosta: im więcej warzyw i mniej owoców w soku, tym lepiej. My lubimy na przykład sok z natki z cytryną i dodatkiem wody – bardzo orzeźwia i dodaje energii.
10. Lody z natką
Na koniec odrobina słodyczy… czyli zielone lody 🙂 Natka w połączeniu z gruszką zdecydowanie dopieszcza kubki smakowe. To coś dla ciała i dobrego samopoczucia. Takie desery lubimy najbardziej.
Smacznego!
Agnieszka
Książka „Jadłospisy witalne”
Można już zamówić naszą najnowszą książkę. Są to roślinne przepisy, które dosłownie przywrócą Ci siły witalne.
Wszystkie przepisy z tej książki mają wyjątkowo niski ładunek glikemiczny, dzięki czemu jeszcze lepiej pomagają odzyskać energię oraz wspierają utratę wagi. Co więcej, są też świetnym wsparciem dla osób z insulinoopornością i cukrzycą.